NaplánujSvatbu.cz    NaplanujStavbu.cz    NaplanujUbytování.cz    NaplanujChov.cz    MístoPráce.cz   
 
 

Vyřešení rozdílů

čas 21. 09. 2016         Kategorie: Rodina         Štítky: rodina
Casopis

V první řadě se rozumně a zodpovědně dohodněte, že se nebudete před dětmi o nich hádat.Vaše děti potřebují, aby rodinné pravidla a rodinná rutina byly jasně stanoveny.Být svědkem toho, jak se vy dva hádáte o tom, zda dovolit druhému miminku mít další svačinu odpoledne, připadá vašemu staršímu dítěti skličující.

Za druhé, pozorně poslouchejte, co vám ten druhý chce říci, přestože se vám to nemusí líbit. Rodiče vytvářejí své názory na výchovu různými způsoby. Například vy chcete být ve výchově shovívavá, neboť takovým způsobem vás vychovaly vaši rodiče a máte na dětství pěkné vzpomínky. Nebo chcete být ve výchově mírná, neboť jste zažily velmi přísnou výchovu, kterou jste nesnášely, a přejete si, aby vaše dítě zažilo něco jiného. Nebo si možná myslíte, že shovívavá výchova je lepší, protože předpokládáte, že vaše děti vás budou spíše milovat, než kdybyste k nim byly autoritativní. I názory vašeho partnera pocházejí z různých zdrojů. Takže věnujte pozornost tomu druhému, když spolu mluvíte o principech rodičovství.

Vyhraďte si společný čas pouze na rozhovor na tato témata. Když se už každý dostal ke slovu, najděte si prostor i na vysvětlování původu rozličných názorů.

Uvažujte o vlastním dětství a způsobu výchovy vašich rodičů. Pomůže vám to porozumět, proč se nyní při výchově dětí hádáte. Takto děláte první krok k vyřešení rozdílů - a namísto vzájemného odcizení vás to sblíží.

Když jste se už shodli na rozdílech mezi vámi mimo dosah dětských uší a pokusili jste se porozumět příčinám vašeho sporu, dalším krokem je rozřešit hádku bez nezbytné konfrontace. Společně byste měli zvážit silné a slabé stránky různých alternativ. Buďte upřímná a neodmítejte partnerovy řešení jen proto, že vám nepřišli na um dříve. Přijměte fakt, že váš způsob není jediným možným.

Dejme tomu, že se hádáte kvůli druhému miminku, protože si myslíte, že by už mohlo začít jíst samo, ale váš partner si myslí, že by ho měl ještě krmit dospělý. Promluvte si o výhodách a nevýhodách obou přístupů. Pravděpodobně objevíte, že v každém přístupu je něco dobrého. Nakonec se však dohodněte, co dělat. Řešením může být například to, že první týden ho necháte, aby se krmilo samo se lžičkou v ruce po první hlt, pak si vždy odpočine a zbytkem jídla ho dokrmíte. Druhý týden ho necháte samostatně sníst dva hlty a takto postupně začne jíst samostatně. Dělejte to tímto způsobem, řekněme, tři týdny. Zavažte se, že za ten čas budete oba podporovat tento přístup a na konci třítýdenního období zhodnotíte jeho úspěšnost. Pokud tato strategie fungovala, můžete být na sebe hrdí. Pokud nebyla efektivní, dohodněte se na jiném přístupu na pár dalších týdnů.

Takový předem dohodnutý proces zkoušky a omylu je mnohem užitečnější než ustavičné hádky nad způsobem výchovy vašich dětí. Dva rodiče, kteří spolupracují, vytvářejí mnohem přijatelnější vztah pro sebe a své děti, než když si odporují.Komentáře


Žádný komentář zatím nebyl přidán. Buďte první, kdo tento článek okomentuje.

Chcete přidat komentář? Přihlašte se zde!

Doporučené články


Vyřešení rozdílů   2016-09-21 17:03:52

Vyřešení rozdílů...

Když nesouhlasíte ...   2016-09-19 16:58:42

Když nesouhlasíte ......

4 způsoby, jak zlepšit dělbu péče o děti   2016-09-17 16:44:22

4 způsoby, jak zlepšit dělbu péče o děti...

Vztah mezi rodiči   2016-09-15 16:38:11

Vztah mezi rodiči...


© 2015 NaplanujRodinu.cz | Všechna práva vyhrazena. Reklama Podmínky užíváníKontaktujte nás